Kamienie szlachetne od wieków przyciągają uwagę ludzi. Zachwycają swoim wyglądem, różnorodnością barw, połyskiem. Kamienie szlachetne to zazwyczaj minerały bądź skamieniałości, które w swej głębi kryją cudowne wzory. Fachowo obrobione stają się niezwykle istotnymi elementami ślicznej biżuterii, stąd też nazywane bywają kamieniami jubilerskimi. Dzięki nim, można tworzyć rewelacyjne naszyjniki, kolie, pierścionki czy bransoletki. Ze względu na trudność ich zdobycia oraz szlifu, cena poszczególnych kamieni szlachetnych bywa bardzo zróżnicowana.

Mówi się, że konkretne kamienie przynoszą korzyści, dzięki swojemu promieniowaniu, ale też kolorowi. W medycynie alternatywnej są one używane do łagodzenia dolegliwości ciała i umysłu. Ponadto, każdy znaj zodiaku ma dopasowany do siebie kamień, który podobno pozytywnie oddziałuje na danego człowieka zapewniając mu szeroko rozumianą siłę i energię życiową.

 

OPIS NIEKTÓRYCH KAMIENI NATURALNYCH

Agat

 

Może być amuletem chroniącym zdrowie i życie całej rodziny. Zapewnia też w niej zgodę. Wzmacnia serce i koi bóle. Dodaje odwagi. Szczególnie jest polecany tym, dla których dar wymowy jest wymogiem zawodowym, a więc dla nauczycieli, prawników, kaznodziei i dziennikarzy. Pozwala im rozwinąć zdolności oratorskie. Jest też amuletem zakochanych, zapewnia wierność oraz podsyca namiętność.


Ametyst

  

W języku greckim „amethystos” znaczy dosłownie „środek przeciwko upiciu się”. Grecy w starożytności wyrabiali ametystowe kielichy, wierząc, że chronią przed upojeniem. Noszenie tego kamienia było polecane szczególnie artystom, bowiem dawało natchnienie. Ametyst obdarzał też odwagą, rozsądkiem i intuicją.


Awenturyn

 

Minerał z gromady krzemianów. Występuje w kolorach czerwonej bądź zielonej. W medycynie niekonwencjonalnej awenturyn jest kamieniem awanturników, zapobiega łysieniu oraz pomaga w chorobach oczu. Kamień menadżerów. Wzmacnia system nerwowy, pomaga przy schorzeniach serca, poprawia witalność;


Bursztyn


Ma moc pochłaniania negatywnej energii przychodzącej z zewnątrz i aktywizacji energii wewnętrznej człowieka. Rozwija ufność i wiarę w osiągnięcie wyznaczonych sobie celów. Uśmierza bóle, szczególnie reumatyczne, leczy gardło i tarczycę. Nalewka bursztynowa rozgrzewa ciało i pomaga przy przeziębieniach. Działa jak naturalny antybiotyk.


Fluoryt

 

Minerał z gromady halogenków. Jego barwa w większości jest fioletowa. W medycynie niekonwencjonalnej sprawdza się przy chorobach zębów oraz wzmacnia kości. Doskonale wzmacnia układ nerwowy. Kamień menadżerów i palaczy. Łagodzi stres, chroni płuca, wspomaga leczenie nowotworów płuc i wątroby.


Granat
 

Krzyżowcy podczas wypraw do Ziemi Świętej używali amuletów z granatów jako ochrony przed ranami. Nazwa tych czerwonych kamieni pochodzi od nazwy drzewa (łac. granatum), którego owoce przypominały kryształki granatu. Patronował temu kamieniowi bóg wojny – Mars. Wierzono, że noszenie amuletów z granatów dawało siłę do walki i poświęcenia.


Hematyt

 

Zalecany w przypadku reumatyzmu, złamań kości, zapalenia płuc i dolegliwościach wątroby. Dodaje ciepła i energii. Wspomaga regenerację komórek w ciele. Wpływa korzystnie na płodność. Leczy wrzody, skrzepy, opuchliznę. Kamień ten przyniesie ulgę wszystkim tym, którzy cierpią na bóle karku, pleców, skurcze łydek, a także bóle głowy spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi w odcinku szyjnym kręgosłupa.


Howlit

 

Minerał z gromady krzemianów należącym do minerałów rzadkich. Jego barwa jest biała poprzecinana ciemnymi żyłkami. Często jest barwiony na turkus i zieleń. W medycynie niekonwencjonalnej pomocny w bezsenności


Jaspis
 

Pomaga przezwyciężyć lęk, podpowiada jak radzić sobie z wszelkimi problemami. Daje pogodę ducha. Zapewnia właścicielowi doskonałe zdrowie i powodzenie w każdej dziedzinie życia. Osoby noszące jaspis wychodzą cało z każdej opresji, są szczęściarzami. Kamień sprzyja też zdobyciu fortuny, często w łatwy sposób, np. w wygranej na loterii albo w wyniku niespodziewanego spadku po prawie zapomnianym wujku z Ameryki.


Karneol

 

Przyspiesza rekonwalescencję, zwłaszcza gojenie ran, zwiększa żywotność i siłę, usuwa smutek, poprawia pracę krwiobiegu, zwiększa odwagę w warunkach rywalizacji


Koral
 

Jest amuletem chroniącym przed zdradą w małżeństwie. Opiekuje się szczególnie osobami wykonującymi niebezpieczne zawody. Odpędza od właściciela złe siły. Starożytni Rzymianie wierzyli, że noszenie korali tamuje krwawienia i przyspiesza gojenie ran. Korale przynoszą szczęście.


Kryształ górski
 

Jest wspaniałym obrońcą dla tego, kto go nosi. Działa jak tarcza, odpędza złe, niskie wibracje, a ściąga i wzmacnia pozytywne. Niweluje niekorzystne dla człowieka promieniowanie cieków wodnych i ekranu telewizora. Daje głębokie odprężenie.


Lazuryt (lapis lazuli)

 

Współcześni terapeuci stosują go w stanach nieżytu układu oddechowego, gardła, przełyku; może wspomagać leczenie raka krtani. Lazuryt oprawiony w złoto hamuje postęp stwardnienia rozsianego, normalizuje ciśnienie krwi. Jest kamieniem prawdziwej przyjaźni – sprzyja powstawaniu harmonii i zrozumienie między ludźmi


Malachit
 

Kamień – patron miłości. Zapobiega depresji, zapewnia równowagę emocjonalną. Wspomaga kreatywność i dodaje odwagi. Kiedyś sproszkowany malachit mieszano z talkiem i posypywano trudno gojące się rany, efekt był podobno rewelacyjny. Noszenie malachitu pomaga też na reumatyzm, astmę i choroby serca.


Noc Kairu

 

Jest to onyks, tylko, że ze sztucznie nałożoną mieniącą poświatą. Występuje w kolorze czarnym, mocnogranatowym. W medycynie niekonwencjonalnej ma takie same właściwości jak onyks


Obsydian śnieżny

 

Kamień ten polecany jest zwłaszcza wszystkim interesującym sie ezoteryka, parapsychologia i spirytyzmem. Ułatwia on i aktywizuje nasze właściwości parapsychiczne. Chroni je, a równocześnie każe mocno trzymać sie ziemi, by zachować zdrowa równowagę.


Onyks
 

Kiedyś był talizmanem osób parających się wiedzą tajemną, bowiem wierzono, że ochroni przed złą sławą i upokorzeniem. Nie pozwalał „oderwać się” od ziemi i pomagał realnie patrzeć na życie. Zmuszał do refleksji i podsuwał najlepsze rozwiązania problemów.


Serpentynit

 

Skała metamorficzna występująca w kolorze zielonym, często poprzecinana żyłkami talku albo magnezytu. W medycynie niekonwencjonalnej serpentynit pomaga wyleczyć przeziębienie


Turkus
 

Chroni przed wypadkami i złym losem. W niebezpiecznych sytuacjach pozwala zachować zimną krew. Zapewnia harmonię i pogodę ducha. Dodaje sił w dążeniu do osiągnięcia nawet trudnych celów.


Tygrysie oko
 

Pozwala osiągać postawione sobie cele, daje dużą siłę przebicia i konsekwencję. Jest kamieniem leczącym, bowiem łagodzi objawy alergii, wyostrza wzrok i słuch.

 

 

 

KAMIENIE NATURALNE A ZNAKI ZODIAKU

 

Baran (21.03. - 20.04.) Diament, Hematyt, Ametyst, Granat, Rubin, Karneol, Jaspis


Byk
(21.04. - 20.05) Szafir, Karneol, Kwarc różowy, Agat, Szmaragd, Turmalin


Bliźnięta
(21.05. - 21.06.) Chalcedon, Tygrysie oko, Karneol, Agat, Akwamaryn, Szlachetny topaz


Rak
(22.06. – 22.07) Szmaragd, Chryzopraz, Awenturyn, Opal, Perła, Kamień księżycowy


Lew
(23.07. – 23.08.) Rubin, Kryształ górski, Tygrysie oko, Bursztyn, Diament, Agat


Panna
(24.08. – 23.09.) Topaz, Jaspis, Nefryt, Karneol, Żółty agat


Waga
(24.09. – 23.10.) Akwamaryn, Topaz, Opal, Koral, Lapis lazuli, Awenturyn


Skorpion
(24.10 – 22.11.) Granat, Karneol, Sardonyks, Topaz, Turmalin, Jaspis, Hematyt


Strzelec
(23.11 – 21.12.) Turkus, Topaz, Chryzolit, Szafir, Lapis lazuli, Obsydian śnieżny


Koziorożec
(22.12. – 20.01.) Onyks, Chryzopraz, Rubin, Kocie oko, Malachit, Niebieski spinel, Kwarc dymny


Wodnik
(21.01. – 19.02.) Ametyst, Turkus, Sokole oko, Granat, Akwamaryn


Ryby
(20.02. – 20.03.) Koral, Ametyst, Szafir, Chryzolit, Kamień księżycowy